ÜCRETSİZ KARGO

Hollandanın Değirmenleri

11/05/2017 0 Yorumlar

Hollanda Değirmenleri

Su mevzubahis olunca Hollandalılar çok mahirdirler. Olmak zorundalar çünki Hollandanın dörtte biri deniz seviyesinin altında.Yeni araziler kazanmak için bentler, yel ve su değirmenleri inşa ettiler. Bu yel değirmenleri suyun dısarı pompalanmasında kullanılıyordu.Bu değirmenlerle yüzlerce gölet ve bataklıları kurutup ekime elvrişli topraklar elde ediliyordu ve ayrıca sellerden korunmak içindi.Günümüz Hollandasında 8. asırdan kalma değirmenler halen mevcuttur. Değirmenler Hollandanın manzaralarını halen karakterize eder ayrıca su ile mücaledede bir sembol olmuştur.

Hollandanın en ünlü Polder( ekime elverişli toprak) değirmenlerini Kinderdijk şehrindedir. Bunlar Dünya miras listesindedir. Bu UNESCO korumalı 19 adet değirmenler sellerin nasıl önlendiğini gösterir. Kinderdijk sadece özgün su yönetim sistemi değildir ayrıca şahane resmedilmeye değer bir bölgedir.

Dünyanın en büyük değirmenleri Schiedamdadır. Bu 40 metreye varan devasa yel değirmenleri JENEVER (Hollandanın ünlü içkisi) üretmek için önemliydi. Bu değirmenler arazi kazanmak için değilde tahıl öğütmek için kullanılırdı.

Yaklaşık 250 yıl önce 600 adet değirmen Hollandanın Zaanse Schans'ta dünyanın ilk sanayi bölgesini oluşturuyordu. Bu değirmenler çeşitli endüstriyel amaçlar için kullanılırdı. Örnek verecek olursak, bu değirmenler kalas, boya,yağ ve kağıt imalatında kullanılirdı. Günümüzde her sene binlerce turist çeken bir açık hava müzesi olarak kullanılıyor. Az bir ücret karşılığı bu değirmenlerin içini gezebilirsiniz.

Sonuç olarak diyebilirizki eğer Hollandaya yolunuz düşerse bu değirmenleri görmeden gelmeyin.

Yorumla